۱۳۹۴ اردیبهشت ۷, دوشنبه

می زنیم فریاد... تا شویم آزاد


امروز در روز چهلم فرخنده، هنرمندان افغانستان، در خیابان صحنه قتل او را بازسازی کرده و برای افکار عمومی به نمایش گذاشتند. وحشیگری که منجر به قتل فجیع یک دختر جوان شد. این صحنه در اذهان مردم افغانستان به مانند مردمی که در جهان به دیدن ویدئوی پخش شده در دنیای مجازی نشستند هنوز به صورت شوک آوری حک شده است. جهالت و تعصبی که دختری جوان را در آتش خود سوزاند. بسیاری از مردم افغانستان میگویند که از این حادثه نباید براحتی گذر کرد. " لینا علم" بازیگری که نقش فرخنده را بازی میکند با اشکهایی که امانش نمیدهند می گوید،حس درد دارد و این تلخ ترین بازی عمرش می باشد... مردم در تجمعی که به مناسبت چهلم فرخنده انجام دادند فریاد زدند : "میزنیم فریاد ... تا شویم آزاد"..." حمایت از جنایت... جنایت است جنایت" ...
فعالین سیاسی می گویند تا کنون پیشرفتی در پرونده متهمان قتل فرخنده صورت نگرفته است. دیانا ثاقب یک زن فیلمساز که در تظاهرات شرکت دارد، می گوید: ما میترسیم که با توجه به فسادی که در قوه قضاییه و در حکومت افغانستان وجود دارد...کسانی که واقعا عاملین و مسببین اصلی این جنایت فجیح انسانی بودند. به جزای عملشان نرسند.

فرخنده در آتش سوخت ولی به همراه خود آتش به جان دعانویسان و آخوندهای ریاکار نیز زد. دولت زیر فشار افکار عمومی ناچار شد درب دکان دعانویسان را که ریشه در بیسوادی و ناآگاهی مردم دوانده بودند، جمع کند. فرخنده در جامعه افغانستان اینک تبدیل به یک سمبل شده است. سمبلی که شاید بتواند راه مبارزه با جهل و جنایت نهادینه شده در حق زنان را بگشاید و جلوی بسیاری از اینوع جنایات را در آینده بگیرد. چنین باد!

عاطفه اقبال - 27 آوریل 2015

ویدئو و منبع خبر : بی بی سی


 #‏حقوق_بشر‬
‫#‏فرخنده‬


هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر