۱۳۹۹ بهمن ۵, یکشنبه

خطر داروهای هورمونی

چند روز پیش خبری دیدم مبنی بر اینکه آیناز امید گوینده ۱۵ ساله برنامه کودک رادیو زاهدان که برای درمان جوش‌های صورتش بنا به تجویز پزشک دارو مصرف میکرد، به دلیل آسیب رسیدن به کبدش از دنیا رفته است. در این رابطه من تجربه ی دیگری داشتم با دوستی که در فرانسه داروی ضد جوش صورت مصرف میکرد. این دوست بعد از مدتی دچار بیماری های مختلفی شد که اگر بموقع به آن رسیدگی نمی شد مورد مرگش شده بود. اما بخاطر آسیب هایی که این دارو به بدنش زده بود. ناچار شدند یکی از غده های فوق کلیه را که بیش از حد کورتیزول ترشح می کرد، با عمل جراحی بیرون بیاورند. بسیاری دیگر که این داروها را مصرف کرده بودند دچار غده مغزی شدند. در فرانسه بخاطر دو قرص معروف هورمونی که ضد آکنه و جوش صورت داده میشد اسکاندال بپا شد و هنوز دادگاه آن جریان دارد. یکی از داروها از خانواده ی همین قرصی است این کودک پانزده ساله زاهدانی مصرف می کرده است. در مورد بسیاری از داروهای ضد بارداری هم این مشکل وجود دارد و برخی از آنها پایشان به دادگاه کشیده شده است. با روشهای دیگری می توان از بارداری ناخواسته جلوگیری کرد.
پایین مطلب نام داروها را می نویسم. در رابطه با خود من، دکتر زنان هر بار بخاطر بهم ریختگی های هورمونی برایم داروی هورمون تجویز میکرد که هرگز زیر بار مصرف آنها نرفتم. اما یکبار پزشک دارویی را به من تجویز کرد که گفت داروی بسیار خوبی است و مشکلاتم از قبیل سردرد و غیره را کاملا حل خواهد کرد. بدون اینکه به من بگوید داروی هورمون است. من حدود چند ماه این دارو را مصرف کردم. یکدفعه متوجه شدم که وزنم همینطور بالا میرود به پزشک مشکل را گفتم، جواب شنیدم که اصلا این دارو ربطی به بالا رفتن وزن ندارد! بعد از چند ماه یکدفته ده کیلو وزن اضافه پیدا کردم. وقتی یک تحقیق اینترنتی در مورد دارو کردم دیدم بسیاری در حدود پنجاه شصت کیلو وزن اضافه با این دارو گرفته اند و این دارو هورمونی است. با عصبانیت نزد دکتر رفتم و دارو را به تدریج قطع کردم. نکته ای که در مورد این داروها وجود دارد این است که هرگز نباید آنها را یکدفعه قطع کرد.
دوستان داروهای هورمونی بنا به تجربه من داروهای خوبی نیستند. مگر اینکه بواقع برای مشکل بسیار جدی برای مصرف آن ناچار باشید. زیر بار داروهای هورمونی و قوی نروید. بخصوص در زمان یائسگی و یا مشکلات عادت ماهانه که وضعیت بدنی زنان به هم می ریزد تجویز این داروها بسیار رایج میباشد. اما آسیبی که آنها به بدن می رسانند اصلا قابل مقایسه با تغییرات عادی بدن در چنین مواقعی نمی باشد.
دوستان داروها ی هورمونی بنا به تجربه من داروهای خطرناکی میباشند. مگر اینکه بواقع برای مشکل بسیار جدی برای مصرف آن ناچار باشید. بخاطر مسائل کوچک مثل ریزش مو، جوش و آکنه، مشکلات هورمونی زیر بار داروهای هورمونی و قوی نروید. بخصوص در زمان یائسگی و یا مشکلات عادت ماهانه که وضعیت بدنی زنان به هم می ریزد تجویز این داروها بسیار رایج میباشد. اما آسیبی که آنها به بدن می رسانند اصلا قابل مقایسه با تغییرات عادی بدن در چنین مواقعی نمی باشد. این مسئله در مورد مردان هم موضوعیت دارد.
در زمانه ای ما در آن زندگی می کنیم. داروهای هومئوپاتی - گیاهی - در هر کشوری وجود دارد. البته باید سراغ دکترهای خوب گیاهی رفت چون در این زمینه شارلاتان های زیادی هم هستند. داروهای خوب گیاهی در این رابطه وجود دارند. یک پیشنهاد نیز به دوستان می دهم. قبل از مصرف هر دارویی در مورد آن تحقیق کنید. و تاثیرات مثبت و منفی آنرا با توجه به وضعیت جسمی خودتان بسنجید.
عاطفه اقبال - 24 ژانویه 2021
داروهایی که در فرانسه موجب اسکاندال شده:
Androcure
Roacutane
داروهایی که آیناز مصرف میکرده: پردنیزولون و آکوتان

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر