۱۳۹۶ تیر ۱۰, شنبه

سیمون وی; زنی که حق سقط جنین را در فرانسه به ثبت رساند.


"سیمون وی" انسانی بزرگ و مستقل بود.  از آن زنان که معنی تک به تک کلمات خود را می دانند و روی آن می ایستند. از آن زنان که  یک تاریخ را بر شانه های خود حمل میکنند. سیمون زندانی نجات یافته  از اردوگاه های مرگ هیتلر بود. او در شانزده سالگی در حالی از زندان بیرون آمد که پدر و برادرش را در اردوگاه از دست داده بود و مدت کمی بعد از آزادی، مادرش نیز درگذشت. کمی بعد خواهرش که او نیز از زندانیان آشویتس بود در تصادفی جان خود را از دست داد. او که در آنزمان دختری شانزده ساله بیش نبود با از دست دادن تمام اعضای خانواده خود تنها مانده بود اما اینهمه سیمون را نه تنها از پا در نیاورد بلکه او با قدرت و توانمندی زندگیش را در دست گرفت تا درد و رنجش را پشت گرمی مبارزه برای آنچه درست میدانست، کند. او بعد از بیرون آمدن از زندان  بصورت خستگی ناپذیری به  روشنگری در مورد آنچه که در اردوگاه گذشته بود، پرداخت و سپس با تحصیل در رشته حقوق و همزمان در رشته علوم سیاسی موفق به گرفتن مدرک وکالت و علوم سیاسی شد. ولی سیمون که نمیتوانست به همین قدر بسنده کند، با شرکت در کنکور قضات وارد سیستم قضایی فرانسه می شود. سیمون یکی از اعضای شورای قانونگذاری فرانسه بود و از قضات و حقوقدانان بزرگ به شمار می رفت.  او با چنین کارنامه ای از معدود زنانی بود که در آنزمان پا به دنیای سیاست گذاشت. سیمون در سال 1974 زمانی که دنیای سیاست هنوز بسیار مردانه بود، وزیر بهداشت دولت شیراک در زمان ژیسکاردستن شد. یکی از بزرگترین و ماندگارترین کارهای سیمون، حق سقط جنین است که به نام " قانون وی " ثبت شده است، این قانون در سال 1975 بر اثر تلاش های بی وقفه "سیمون وی" و ایستادگی او در برابر مخالفت های بسیار تصویب شد. سیمون در برابر مجلسی متشکل از 481 مرد و فقط 9 زن به تنهایی ایستاد و از حق آزادی زنان در رابطه با بدن خودشان دفاع کرد. در این مسیر تهمت ها و تهدیدهای بسیاری را تحمل کرد ولی عقب ننشست. او در مقابل این مجلس مردانه پشت بلندگو رفت و یکی از سخنرانی های تاریخی خود را با این سخن آغاز کرد :

" من میخواهم قبل از هر چیز یک باور زنانه را با شما در میان بگذارم. معذرت می خواهم که اینکار را در مجلسی انجام میدهم که تقریبا بصورت انحصاری در اختیار مردان است : "هیچ زنی با خوشحالی به سقط جنین روی نمی آورد." 

این سخنرانی در 28 نوامبر سال 1974 در مجلس فرانسه انجام شد.

او در تمام زندگیش بر علیه راست افراطی جنگید. در سال 1979 در مبارزه انتخاباتی پارلمان اروپا تعدادی از راست های افراطی که نتوانسته بودند مانع از تصویب قانون سقط جنین در مجلس شوند و از سیمون به همین دلیل کینه به دل داشتند. به جلسه سخنرانی اش وارد شدند و او را تهدید کردند. "سیمون وی" با شجاعت و صدای بلند آنها را این چنین مورد خطاب قرار داد :

" شما مرا نمی ترسانید. من از بدتر از شما جان بدر برده ام. شما اس اس های کوتوله" *

در سال 1978 او به همراه تعدادی دیگر از نمایندگان در مقابل ژیسکاردستن که قصد داشت دهها هزار الجزایری را بزور از فرانسه به کشورشان بازگرداند، ایستاد و مانع به انجام رسیدن این پروژه شد. 

او  در مبارزه انتخاباتی اش در رابطه با انتخابات پارلمان اروپا در مقابل  رقبایی چون ژرژ مارشه، میتران و شیراک  پیروز شد. از این انتخابات مناظره جالبی که بین چهار کاندیدا صورت گرفت، بیادگار مانده است. "سیمون وی" نخستین زنی بود که در سال 1979 به ریاست پارلمان اروپا رسید. و به مدت سه سال در این منصب باقی ماند. 

او از معدود زنانی بود که در آکادمی فرانسه عضویت داشت. "سیمون وی" در میان فرانسوی ها سیاستمداری محبوب بود و به رک گویی و مبارزه اش برای آنچه قبول داشت شناخته میشد. او خودش را در دنیای مردانه سیاست به عنوان یک زن، با قدرت تمام، تحمیل کرد.

"سیمون وی" امروز در سن 90 سالگی در پاریس چشم از جهان فرو بست. با عقاید "سیمون وی" می توان موافق یا مخالف بود ولی نمیتوان به او به چشم یک زن قدرتمند در دنیای سیاست نگاه نکرد و تلاشهای او را در آزادی و برابری طبقاتی و جنسیتی نادیده گرفت. زنانی از جنس او زیاد نیستند. آنها انسانهای خود ساخته ای هستند که تبدیل به یک نمونه در راه دیگر انسانها می شوند. تبدیل به فلش هایی که راه را روشن می کنند. درودشان باد!

عاطفه اقبال - 30 ژوئن 2017

"*Vous ne me faîtes pas peur, j'ai survécu à pire que vous, vous, des S.S. aux petits pieds."

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر