۱۳۹۰ بهمن ۴, سه‌شنبه

آنچه زندگی می طلبد، شهامت است.- از سخنرانی زندانی زن شکنجه شده ای که رئیس جمهور برزیل شد

این عکس زنی است بنام "دیاما روسف" در دادگاه نظامی برزیل که در دسامبر سال گذشته توسط یک خبرنگار برزیلی بنام ریکاردو آمارال انتشار یافته است. بنا به گزارش روزنامه فرانسوی فیگارو این خبرنگار ، عکس را در آرشیو نظامی برزیل بعد از سقوط دیکتاتوری پیدا کرده است. دیاما در زمان دستگیری خود در سال 1970 عضو گروه چپ " کوماندوی آزادی بخش ملی " بود و در این گروه علیه دیکتاتوری نظامی برزیل می جنگید.
جيوما هوسف در دادگاه نظامی

این عکس 22 سالگی دیاما در دادگاه نظامی ریودوژانیرو در مقابل قضاتی است که میخواهند او را بعد تحمل 22 روز شکنجه در زندانشان داوری کنند. در این عکس چهره معصوم و استوار دیاما در مقابل قضاتی که از ترس چهره ی خود را در برابر دوربین پوشانده اند دیدنی است. گویا دیاما میداند که این عکس در تاریخ به ثبت خواهد رسید. لقب " بانوی آهنین " را مردمش به او که در میانشان بسیار محبوب است داده اند.

این دختر جوان بعد از روزها شکنجه، هیچکدام از همرزمان خود را معرفی نمیکند و با اینکار یک تو دهنی محکم به سیستمی میزند که میخواهد با شکنجه و زندان و اعدام هر صدای مخالفی را در گلو خفه کند. سیستمی که در مقابل شجاعت او و حضور استوارش در دادگاه چهره ی خود را در مقابل دوربین می پوشاند. آری  شکنجه گران در هیئت قضات!! نیز گویی میدانند که روزی خود به داوری کشیده خواهند شد.

  در سال 1985 عاقبت دیکتاتوری نظامی در برزیل با مبارزاتی مستمر سرنگون میشود. دیاما که اکنون سی و هفت ساله است با چند تن از یارانش حزب کارگر برزیل را پایه گذاری میکند. در سال 2003 وزیر انرژی میشود و دو سال بعد سمت ریاست کابینه رئیس جمهور وقت برزیل، داسیلوا را بعهده میگیرد. میگویند که او توانست در این مدت در کاهش فقر مردم برزیل نقش چشمگیری بازی کند. این زندانی سیاسی سابق، ژانویه سال گذشته در سن 62 سالگی در یک انتخابات مردمی با وجود انواع سمپاشی های ممکن توسط رسانه های غربی علیه او که میخواستند مبارزاتش را به تروریسم پیوند بزنند، بعنوان اولین زن در تاریخ بزرگترین کشور آمریکای جنوبی با 55 در صد آرا به ریاست جمهوری برزیل رسید.

زندگینامه دیاما با عنوان " آنچه زندگی میطلبد شهامت است"  توسط نویسنده معروف برزیلی گویمارس روزا منتشر شده است. عنوان این کتاب از اولین سخنرانی جیوما پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری برزیل در سال گذشته گرفته شده.

عاطفه اقبال - دوشنبه 23 ژانوبه 2012

diama rousseff

کامنت ها در فیسبوک :
Arash Pirouz
درود بر این زن قهرمان البته لازمست از قهرمانانیکه تا آخرین لحظه زیر شکنجه های وحشیانه ملاها ومزدوران وشکنجه گران مقاومت کردند وآرزوی بدست آوردن اطلاعات رابر دل این جانیان گذاشتند و جان خود را فدای همرزمانشان کردند همچنین شهیدان زنده ای هم هستند که همین راه را رفته اند واتفاقا و خوشبختانه زنده مانده اند وهمچنان به مبارزه بااین غول وحشی جنایتکار مشغولند البته  مسلم است که اگر یک زندانی مبارز ومقاوم واقعی بعد از سرنگونی رژیمی به مقامی برسد مسلم در جهت رفاه مردم ستمدیده آن کشور اقدام خواهد کرد وحتما مردم هم قدر و منزلت او را با جان ودل جواب خواهند داد .
Voir la traduction
Efat Eghbal
آنچه زندگی می طلبد، شهامت است..که هر کسی ندارد ..گاو نر می خواهد و مرد کهن
Voir la traduction
Atefeh Eghbal
بله آرش عزیز امیدوارم که روزی در ایران ما هم کسی به رای مردم روی کار بیاید که نه مقدس باشد، نه بی گناه و نه عاری از خطا.. کسی که جرات به عهده گرفتن اشتباهاتش را داشته باشد و به مردمش حساب پس بدهد. کسی که بجای پنهان کاری با همه رو راست باشد . از شکست هایش همانطور که از پیروزی هایش با همه سخن بگوید و مردم را بجای بیگانگان محرم راز بداند. کسی که تهمت و تحقیر و دروغ و نهایتا در اوج قدرت دستگیری و زندان را پیشه نگیرد. کسی که قدرت اعتراف به اشتباهاتش را داشته باشد. کسی که نه متکی بخود و خواسته هایش بلکه متکی به شوراهای مردمی باشد. .....
Minoo Homily
عفت جان ما "نر" نبودبم گاو هم اما تا حالاش تاب آوردیم.لوول
Voir la traduction
Atefeh Eghbal
مینو جان نر نبودیم. ماده هم نبودیم .. گاو هم اما نبودیم... 
Azarmita Emmanuel · 45 amis en commun
با اجازه شما به اشتراک میگذارم و سپاس
Voir la traduction
Atefeh Eghbal
از صفحه من بی اجازه هم می توانید به اشتراک بگذارید. با درود
Efat Eghbal
هيچ عاملي نمي تواند افرادي را كه داراي ذهنيت درست هستند از رسيدن به هدف و مقصود باز دارد و هيچ عاملي نمي تواند به كساني كه ذهنيت نادرست دارند كمك كند.

- توماس جفرسون:::
Voir la traduction
Reza Tayebi
عاطفه جان سرزمین ما هم خرمنی از این بانوان دارد.
اگر در تاریخ برزیل یک آخوندک و یا تاج به سری از نوع مملکت ما سرمی زد، آنوقت درک و تعریف این خانم گرامی از شهامت، چیز دیگری بود.
دستتان درد نکند. چقدر عکس زیبا و توضیح دلنشینی بود.
براستی که روزنامه " لی فیگارو" برای برزیلیها این عکس زیبای دیاما را گذاشت و برای ما ...؟!
شاد باشی
Voir la traduction
Atefeh Eghbal
البته در سرزمین ما اینگونه زنان و مردان که شهامت از شجاعت آنها به حیرت ماند، بسیار بوده و هستند و همیشه وجود خواهند داشت. زنان و مردانی بی نام و نشان....و این زنان و مردان هنوز حرف آخرشان را نزده اند. روزی نوبت آنها نیز فرا خواهد رسید....روزی از این بی نام و نشانها نیز سخن گفته خواهد شد..
Radiopars Pishtaz Radiopars · 522 amis en commun
درود به روسف که مايه افتخار زنان هستند، مرسی از شما که منتشر کرديد، خدمت عفت اقبال هم عرض کنم که نه تنها" مرد کهن " نبود، بلکه زن جوان بود و زيبا..
Voir la traduction
Radiopars Pishtaz Radiopars · 522 amis en commun
زنان و مردان شکنجه شده و يا تجاوز شده هم بايد بياموزند که همچنا ن به جلو بروند و با سرنوگنی رژيم فاسد در ايران و با موفقيت خود به دهان دشمنان زنان بکوبند. نبايد خود کشی کنند و يا عقب نشينی، بلکه شکنجه و تجاوز بايد آنها را مصمم تر در پيشبرد اهدافشان کند...Voir plus
Voir la traduction
Atefeh Eghbal
متشکرم دوست عزیز
Nastaran Ghazi
درود بر این زن قهرمان.............
Voir la traduction

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر