۱۳۸۹ بهمن ۱, جمعه

تونس، انقلاب یا دستهای پنهان ؟ دیکتاتور تونس هم در آخرین لحظات صدای مردم را شنید

داستان از ابتدای ماه دسامبر آغاز شد. یک فارغ التحصیل 26 ساله که نتوانسته بود کار پیدا کند بصورت غیرقانونی سبزیجات و میوه می فروخت که زندگیش را تامین کند. پلیس اقدام به ضبط محصولات او میکند و در پی آن این جوان به عنوان یک اقدام اعتراضی بنزین به روی خود ریخته و خودش را به آتش میکشد. این آتش اما آتشی به جان مردم می افکند و بیکاران که اکثر آنها را فارغ التحصیلان تشکیل میدهند در برابر اتحادیه های کارگری دست به تظاهرات میزنند.  این تظاهرات تا به امروز علیرغم حکومت نظامی و تیراندازی بسوی مردم که در طی آن تعدادی - تا کمتر از 70 نفر گزارش شده است - نیز کشته شدند ادامه یافت.
روز قبل از ترک تونس عاقبت رئیس جمهور تونس که بیست و سه سال است بر مسند قدرت باقی بود به تلویزیون آمد و گفت که " صدای انقلاب مردم را شنیده است" و قول داد که همه چیز تغییر خواهد یافت و جالب است که بطور خاص اشاره کرد که به سانسور و ممنوعیت اینترنتی پایان خواهد داد. همچنین گفت که  در دوره بعدی انتخابات شرکت نخواهد کرد و قول داد که قیمت مواد غذایی پائین خواهد آمد و گفت که کسانی را که او را در جریان بدبختی ملت نگذاشته اند - نقل به مضمون - مجازات خواهد کرد. یعنی چند نفری را پیدا کرده و در این وسط بجای خودش قربانی خواهد کرد. اصل حرف این بود که مردم بگذارند در جای خود مانده و به حکومت ادامه دهد ... ولی ناگهان همه چیز دگرگون شد و رئیس جمهور سرنگون شده تونس فرار کرد ...
 وضع در تونس همچنان نا آرام گزارش شده است. در این میان اوباما  شجاعت مردم را ستود و خشونت بر علیه مردم تونس را محکوم کرد. و همچنین گفت تصاویر ملتی را که خواستار شنیدن صدایش است را هرگز از یاد نخواهد برد.

لازم به یادآوری است که از هنگام کسب استقلال تونس از فرانسه در سال ۱۹۵۶،  بن علی دومین رئیس جمهوری این کشور میباشد. اولین رئیس جمهور تونس بعد از استقلال حبیب بورقیبه بود که در مارس سال 1956 نخستین حکومت ملی تونس را تشکیل داد. در سال 1987 بن علی در پی یک کودتا بر علیه حبیب بورقیبه به ریاست جمهوری رسید.
شورشهای مشابهی در اعتراض به گرانی و بیکاری در هفته های اخیر در الجزایر و مصر نیز جریان دارد و معلوم نیست به کجا کشیده شود؟ سرنگونی بسیار سریع رئیس جمهور تونس اما این سئوال را مطرح میکند که آیا مسبب این سرنگونی همانطور که رسانه های غربی میخواهند وانمود کنند تنها شورش مردم میباشد و یا دستهای پنهان دیگری نیز بر سر کار است؟ من در عجبم از اینکه اوباما تصاویر تظاهرات مردم ایران که آنها هم خواستار شنیدن صدایشان هستند را سریعا از یاد برده است. تصاویر زندانیانی را که هر روز بر سر دار میروند و خواستار آزادی در مملکتشان هستند. چه چیزی باعث شده که رژیم جنایتکار ایران با تمام بهایی که این مردم برای کسب آزادی داده اند همچنان بر سر کار  مانده است و به جنایات خود ادامه میدهد؟ چه دستهای پنهانی دست در دست جنایتکاران میهنی ما دارند؟ چه کسانی مانع از بزیر کشیده شدن آخوندها از مسند قدرت هستند؟ چه کسانی آنها را بر علیه مردم ما یاری میکنند؟ شاید همان کسانی که در تونس  توان بیرون کردن رئیس جمهور آنرا در مدتی کمتر از یکماه دارند!؟ شاید همان کسانی که در  کشورهایی که بخواهند شورش را دامن میزنند و خود نام انقلاب بر آن مینهند؟ آیا در تونس حکومتی مردمی بر سر کار خواهد آمد؟ یا باز دولتی دست نشانده بر مسند قدرت خواهد نشست؟ آیا این حرکت تاثیری مثبت در روند اعتراضات مردمی در ایران خواهد داشت؟  آینده به بسیاری از این سئوالات و بازیهای سیاسی پاسخ خواهد داد . 

عاطفه اقبال - ۲۱ ژانویه ۲۰۱۱هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر