۱۳۹۳ اسفند ۱۹, سه‌شنبه

مردی که می رقصد


حدود یکماه پیش این دو عکس در فضای مجازی از طرف یک ناشناس با این نوشته کوتاه منتشر شد : " دیدی؟ این مرد سعی می کند، برقصد! او وقتی ما را دید که می خندیم دیگر نرقصید" . این نوشته که دعوت به مسخره کردن این مرد بود، با کامنت های استهزا آمیز در قبال رقص او دنبال شد. گویی چون او چاق است حق رقصیدن نداشته و باید از رقصیدنش شرمنده میشد! این دو عکس نشان دهنده دو حالت متفاوت از این مرد است. در اولین عکس او که " شان" نام دارد در حال تکان دادن دستهایش میباشد و در عکس دوم بعد از اینکه متوجه می شود به او می خندند، چشمهایش را با شرمندگی و اندوه به زمین می دوزد.

http://neveshtehayatefeh.blogspot.fr/2015/03/blog-post.html#more


موضوع اما به همین جا محدود نمیشود. این عکسها و کامنت ها خشم یک کاربر اینترنت را برمی انگیزد و او کپی این پست را بعنوان یک " حرکت مخرب" بر روی صفحه خود میگذارد. این پست بسرعت مورد توجه قرار گرفته و بصورت وسیع پخش میشود. ناشناسی که عکس ها را منتشر کرده در کامنت ها " لش و بزدل" لقب می گیرد. در ادامه، این حادثه باعث یک همبستگی غیرمترقبه در دنیای مجازی شده و بسیاری سعی میکنند "مردی که میرقصد" را پیدا کنند. زنی بنام کساندرا این حرکت اینترنتی را بدست میگیرد و در تویتر خود اعلام میکند که برای او یک برنامه ویژه را ارگانیزه خواهد کرد. کساندرا در تویتر خود از مردم میخواهد" مردی که میرقصد" را پیدا کنند. توئیت او نردیک به چهار هزار بار تکثیر شده و باعث ایجاد یک هشتگ بنام " مردی که می رقصد را پیدا کنید" میشود. این هشتگ بسرعت روی شبکه های اجتماعی مشهور می گردد. بعد از یک هفته جستجو " شان" که انگلیسی است بالاخره خود را نشان میدهد و با این عکس یک توئیت روی صفحه کساندرا می گذارد. 


ایده کساندرا این است که یک جشن بزرگ به افتخار این مرد در لس آنجلس ارگانیزه کند و خودش به همراه تعدادی دیگر از زنان برای جبران این توهین، "شان" را برای رقص همراهی کنند. تا کنون نزدیک به هفتصد زن به پیشنهاد کساندرا پاسخ مثبت داده اند. فقط در عرض چند ساعت روی نت مبلغی نزدیک به بیست و پنج هزار دلار برای برگزاری این جشن و خرید بلیط هواپیما برای " شان" جمع آوری شد تا او به لس آنجلس بیاید و در سالن بزرگی بدور از تمسخر کسانی که " لش " نامیده شده اند، برقصد. 

"فارل ویلیامز" خواننده و طراح مد آمریکایی در انتهای برنامه اش روی سن گفت که در این جشن شرکت خواهد کرد. او در توئیتر نوشت : " هرگز نباید از آنچه هستی خجالت بکشی".  "ریچارد ملویل هال" معروف به "مبی" خواننده و عکاس آمریکایی نیز  در یک توئیت اعلام کرد که به این جشن خواهد پیوست و دی جی آنرا نیز به عهده میگیرد.


" مردی که می رقصد" یادآور رمان معروف ویکتور هوگو " مردی که می خندد" می باشد. حادثه ای نه در رمان بلکه در دنیای واقعی امروز با تکنولوژی پیشرفته اش. دو شیوه برخورد با یک موضوع، یکی تمسخر یک انسان را به واسطه تفاوت او موضوع سرگرمی خود و دیگران می سازد. دیگری با دفاع از همان انسان به دفاع از انسانیت و ارزشهایش برمی خیزد.

عاطفه اقبال - 10 مارس 2015
http://eghbalatefeh.blogspot.fr/هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر