۱۳۹۳ تیر ۱۱, چهارشنبه

به بهانه کشته شدن سه نوجوان اسرائیلی!


هجده روز پیش سه نوجوان اسرائیلی در حال بازگشت از مدرسه ربوده شدند. نفتالی فرانکل 16 ساله، گیلغاد شعر 16 ساله، ایال بیفراخ 19 ساله. دولت فلسطین به رهبری محمود عباس بلافاصله این عمل را محکوم و آمادگی دولت خود برای همکاری در جهت یافتن این نوجوانان را اعلام کرد. همچنین وی با فراخوانی از ربایندگان خواست که این سه نوجوان را آزاد کنند و تاکید کرد که این عمل باعث ب...حران امنیتی و رنج بیشتر فلسطینان خواهد شد.

نکته قابل توجه در این رابطه این است که یکی از سه نوجوان در ساعات اولیه موفق به تماس تلفنی با پلیس شده و بصورت زمزمه گفته است که آنها ربوده شده اند ولی پلیس تا زمانی که پدر و مادر یکی از این سه نوجوان به آنها برای غیبت فرزندش مراجعه نکرده، این تلفن را شوخی !! پنداشته است. سئوال این است چگونه پلیس کشوری در شرایط جنگی، میتواند چنین مسئله ای را بی اهمیت و شوخی بپندارد!؟ وزیر امنیت اسرائیل تنها وقتی چنین تماسی به رسانه ها راه پیدا کرد و افشا شد مسئولیت کم کاری!! مامورانش در این رابطه را به عهده گرفت.

متاسفانه عصر دیروز جسد این سه نوجوان اسرائیلی در کرانه باختری اردن پیدا شد. نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل برای اقدامات نظامی شدیدتر علیه حماس جلسه امنیتی تشکیل داد و از محمود عباس خواست که توافق وحدت خود با حماس را لغو کند. در حالیکه حماس این قتل ها را بعهده نگرفته و دست داشتنش در آن نیز ثابت نشده است. در این میان این سئوال مطرح میشود که چرا این قتل ها و در پی آن درخواست دولت اسرائیل از محمود عباس دقیقا زمانی اتفاق می افتد که فتح و حماس بعد از سالها، اختلافات را به کناری گذاشته و برای تشکیل یک دولت وحدت ملی به توافق رسیده اند؟

آنچه مسلم است، مذاکرات صلح که از طرف جنبش فتح و حماس دنبال میشود بسیار حساس است. و با هر ضربه ای می تواند متوقف شود. همچنان که مذاکرات صلح فلسطین و اسرائیل.... براستی چه کسانی خواستار ادامه جنگ اسرائیل و فلسطین و از طرفی خواهان شکل نگرفتن دولت وحدت ملی بین فتح و حماس هستند؟ دولت اسرائیل از همان ابتدا اعلام کرده بود که در صورت توافق فتح و حماس به گفتگوهای صلح پایان خواهد داد.

در پی ربوده شدن این سه نوجوان، نیروهای اسرائیلی به بهانه جستجو به چندین شهر و روستا در کرانه باختری حمله کرده و به دستگیری های گسترده فلسطینیان پرداخته اند. خانواده های دستگیرشدگان فلسطینی در پریشانی بسر میبرند همانطور که خانواده های این سه نوجوان اسرائیلی که دیشب پیکرهای بی جانشان در مزرعه ای در زیر خاک یافت شد...خانواده های فلسطینی و اسرائیلی خواهان جنگ نیستند ولی بهای جنگ را همیشه مردم عادی از هر دو طرف با کشته شدن فرزندان و ویران شدن خانه هایشان می پردازند. آنها که در این نبرد سودهای کلان می برند و انبارهای اسلحه شان را خالی میکنند، قلب مردم فلسطین و اسرائیل را نشانه رفته اند.

عاطفه اقبال - 2 ژوئیه 2014

بعد از تحریر : دیشب بعد از اعلام خبر کشته شدن سه نوجوان اسرائیلی، یک نوجوان 16 ساله فلسطینی بنام محمد ابو خضير در بیت المقدس ربوده شد. جسد نیمه سوخته او امروز در محله یهودی نشین بیت المقدس غربی توسط پلیس پیدا شد! براستی چه کسانی جنگ را شعله ور میخواهند؟


هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر